راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

خرید و نصب کولر گازی در فصول گرم سال به داشتن هوایی مطبوع در منزل یا محل کار کمک می‌کند. اما این که باید چه کولر گازی بخریم، به تحقیق زیادی نیاز دارد. برای مثال، بسته به این که در چه اقلیم آب و هوایی زندگی می‌کنید، نوع آن متفاوت خواهد بود. برای این که در هنگام خرید کولر گازی با کمترین مشکل مواجه شوید، در این مقاله نکاتی را به عنوان راهنمای خرید کولر گازی ارائه خواهیم داد. امیدواریم در پایان بتوانید بهترین گزینه و مدل را برای خود انتخاب نمایید.

راهنمای خرید کولر گازی؛ نوع کولر

کولر گازی در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود. به عنوان یک نکته در راهنمای خرید کولر گازی باید به تعداد قسمت‌های آن توجه نمایید. زیرا هر یک از انواع کولر گازی می‌توانند یک قسمتی یا دو قسمتی باشند. نوع تک قسمتی آن تنها در داخل اتاق قرار می‌گیرد و با یک راه هوایی به بیرون مرتبط می‌شود.

کولر گازی پنجره‌ای و کولر گازی پرتابل از جمله کولرهای تک قسمتی هستند. کولر گازی پرتابل بر روی زمین قرار می‌گیرد و کولر پنجره‌ای بر روی پنجره نصب می‌شود. این دستگاه‌ها عموما برای مکان‌های کوچک با مساحت کم به کار می‌روند. برای افرادی که در مکان‌های اجاره‌ای به سر می‌برند، خرید کولر گازی پرتابل متحرک توصیه می‌شود.

در نوع دو قسمتی، یک پنل داخلی در داخل ساختمان و یک کمپرسور در خارج از اتاق نصب می‌گردد. در ادامه به معرفی هر یک از انواع کولرهای گازی دو قسمتی می‌پردازیم. بد نیست ویژگی‌های این کولرها را به عنوان راهنمای خرید کولر گازی در نظر داشته باشید.

نکات مهم در راهنمای خرید کولر گازی

کولر گازی از نوع اسپیلیت

کولر گازی از نوع اسپیلیت دارای یک پنل داخلی است که بر روی دیوار نصب می‌گردد. هوای خنک و مطبوع (یا گرم در فصل زمستان) از طریق پنل داخلی در فضای اتاق پخش می‌شود. در مدل‌های قدیمی، جهت هوای خارج شده از پنل داخلی، به صورت مستقیم بود. به همین دلیل، معمولا فرد برای خنک شدن باید به صورت مستقیم در جلوی پنل مستقر می‌شد.

اما در مدل‌های پیشرفته‌تر امروزی که اتفاقا توسط شرکت جی پلاس نیز تولید می‌شوند، پرتاب باد به صورت ۴ جهته است. به این معنا که پخش هوای تمیز و مطبوع در همه جهت‌ها انجام می‌گیرد. مسلما در این حالت، علاوه بر خنکی همه جانبه اتاق، زمینه برای صرفه جویی در مصرف انرژی نیز فراهم خواهد شد.

کولر گازی از نوع داکت اسپیلیت

داکت اسپیلیت نیز از نظر ظاهر بسیار به اسپیلیت شبیه است. با این تفاوت که داکت اسپیلیت‌ها به صورت توکار نصب می‌شوند. در این نوع کولر گازی، راه‌های هوایی منشعب در سقف وجود دارند. در نتیجه هنگامی که پنل داخلی آن نصب می‌شود، هوای خنک در همه قسمت‌های منزل می‌تواند پخش گردد. به این ترتیب، برای ساختمان‌هایی که چندین اتاق دارند می‌توان از کولر گازی با نوع داکت اسپیلیت استفاده نمود. این موضوع نیاز به خرید چند پنل را برطرف کرده و هزینه‌های مصرف کنندگان را کاهش خواهد داد.

کولر گازی ایستاده

کولرهای ایستاده گونه دیگری هستند که برای فضاهای خیلی بزرگ با مساحت بالا به کار می‌روند. این کولر نیز دو قسمتی است و قسمت داخلی آن بر روی زمین قرار دارد. دقت کنید که این کولرها، ثابت بوده و نمی‌توان جای آن‌ها را تغییر داد. ضمن این که کمپرسور کولرهای ایستاده باید در بیرون از ساختمان نصب شوند. بنابراین قبل از نصب کولر گازی ایستاده، بهترین محل ممکن را برای آن انتخاب نمایید.

انتخاب یکی از انواع کولرها، تنها بخشی از راهنمای خرید کولر گازی است. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

ظرفیت کولر چقدر باشد؟

اصلی‌ترین شاخصه‌ای که در هنگام خرید کولر گازی از هر نوع باید به آن توجه کنید، ظرفیت آن است. برای ظرفیت انواع اسپیلیت، داکت اسپیلیت و کولرهای ایستاده از اعدادی مانند ۹۰۰۰.۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰.۳۰۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ استفاده می‌شود. واحد این اعداد بر حسب بی‌تی یو بر ساعت (btu/h) است. هر چه ظرفیت یک کولر گازی بیشتر باشد، قدرت آن در تغییر دمای محیط بیشتر خواهد بود.

توجه به ظرفیت کولر در هنگام خرید آن

به عنوان یک نکته در راهنمای خرید کولر گازی باید به مساحت محل مورد نظر دقت کنید. برای مثال، یک کولر گازی با ظرفیت ۳۰۰۰۰ برای یک اتاق ۴۰ متری بسیار پرقدرت است. حتی اگر اتاق شما مشرف به پشت بام باشد. از سوی دیگر نمی‌توان برای یک خانه ۶۰ متری از کولر گازی ۹۰۰۰ استفاده کرد. این که برای هر مساحت، باید چه کولر گازی بخریم، نیاز به تجربه بیشتر دارد. از این رو، بهتر است هنگام خرید از نمایندگی‌های معتبر، از کارشناسان آن‌ها کمک بگیرید.

توجه به نوع اقلیم آب و هوایی در خرید کولرگازی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در راهنمای خرید کولر گازی به آن پرداخته شود، توجه به نوع اقلیم آب و هوایی است. انواع کولر گازی برای آب و هوای گرمسیری و یا اقلیم‌های معتدل ساخته می‌شوند. ظرفیت و قابلیت‌هایی که بر روی هر یک از این کولرها نصب می‌شوند، متفاوت هستند. برای مثال، گونه خاصی از مدل‌های برند جی پلاس برای آب و هوای شرجی مناسبند. زیرا این مدل‌ها دارای قابلیت رطوبت‌زدایی بوده و هوای خشک را در محیط پخش می‌کنند.

برای آب و هوای گرمسیری نیز ظرفیت کولر باید بیشتر باشد. زیرا هوای گرم و خشک باید با یک هوای مطبوع جایگزین گردد. درباره این مساله نیز بهتر است با کارشناسان برند مورد نظر صحبت کنید.

راهنمای خرید کولر گازی؛ به چند پنل نیاز داریم؟

کولرهای گازی دارای تنها یک پنل داخلی هستند که هوای خنک را در محیط پخش می‌کنند. اگر ساختمان بزرگی دارید، ممکن است لازم باشد از چند پنل استفاده کنید. به این ترتیب، به عنوان یک مساله مهم در راهنمای خرید کولر گازی باید به این نکته توجه داشته باشید.

البته برای افرادی که در ساختمان خود راه‌های هوایی ایجاد کرده اند، استفاده از داکت اسپیلیت به جای اسپیلیت مناسب‌تر است. زیرا پنل داخلی به صورت توکار نصب شده و هوای خنک را در قسمت‌های مختلف منزل پخش می‌کند. به این ترتیب، همه قسمت‌های منزل به یک اندازه از هوای خنک و مطبوع بهره‌مند می‌گردند.

سرمایشی یا گرمایشی؟

عموما کولرهای گازی برای ایجاد هوای خنک خریداری می‌شوند. اما اگر دفترچه راهنمای برخی مدل‌ها را نگاه کنید، متوجه عملکرد دوگانه آن‌ها خواهید شد. به این معنا که برخی از انواع کولر گازی در فصل تابستان، هوای خنک و در فصل زمستان هوای گرم ایجاد می‌کنند. این قابلیت می‌تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد.

البته برای مناطقی که آب و هوای بسیار سرد زمستانی را تجربه می‌کنند، ممکن است لازم باشد از یک گرم کننده کمکی نیز استفاده نمایند. به این ترتیب، بند بعدی راهنمای خرید کولر گازی، توجه به کارایی یگانه یا دوگانه کولر گازی است.

میزان مصرف برق

انواع کولر گازی با هر برندی، حتی بهترین برندهای خارجی، مصرف برق بالایی دارند. با این حال، بسیاری از برندها همواره در تلاش هستند تا مصرف برق محصولات خود را بهینه‌سازی نمایند. برای مثال، انواع کولر جی پلاس با مدل‌های پیشرفته دارای کیت اینورتر، حالت اکو و حالت خواب هستند.

کمپرسورهایی که سیستم اینورتر برای آن‌ها نصب شده است، دمای داخل اتاق را ثابت باقی نگه می‌دارند. زیرا موتور کولر خاموش نشده و تنها دور آن کم می‌گردد. به این ترتیب، بدون آن که نیاز به خاموش و روشن شدن پی در پی موتور باشد، دمای اتاق، خنک نگه داشته می‌شود.

حالت اکو نیز به گونه‌ای تنظیم می‌شود که دور فن و دور موتور متناسب با دمای اتاق تنظیم می‌گردد. در محصولات جی پلاس، سنسورهای I Feel به کار رفته‌اند که اندازه گیری دما را به صورت هوشمند انجام می‌دهند.

به عنوان یک نتیجه کلی از این توضیحات باید گفت که در هنگام خرید به برچسب انرژی محصول توجه کنید. معمولا کولرهای گازی جی پلاس از رده انرژی +A و بهتر از آن برخوردار هستند. این مساله یکی از مزایای خرید کولر گازی جی پلاس به عنوان یک محصول ایرانی به حساب می‌آید.

راهنمای خرید کولر گازی؛ قابلیت تصفیه هوا

برای این که تصمیم بگیریم چه کولر گازی بخریم، باید به میزان آلودگی‌های محیطی محل زندگی خود نیز توجه کنیم. یکی از مزایایی که در برخی کولرهای گازی پیشرفته مشاهده می‌شود، برخورداری از فیلترهای تصفیه هوا است. این اجزا کمک می‌کنند تا هوای ورودی به خانه یا محل کار شما، تمیز و مطبوع باشد.

افرادی که در شهرهای آلوده یا نزدیک به محیط‌های صنعتی زندگی می‌کنند، بهتر است به این مساله توجه کنند. خرید کولر گازی مجهز به فیلترهای تصفیه هوا برای افرادی که ناراحتی‌های تنفسی دارند، بهترین راهکار خواهد بود.

راهنمای خرید کولر گازی؛ قابلیت تصفیه هوا

نوع کمپرسور

یکی از مهم‌ترین بندهای راهنمای خرید کولر گازی، توجه به نوع کمپرسور آن است. معمولا کمپرسورهای کولرهای گازی به صورت اسکرول، روتاری و پیشتونی طراحی و تولید می‌شوند. بازده کمپرسورهای روتاری از دو نوع دیگر بیشتر است. ضمن این که سر و صدای کمتری نیز تولید می‌کنند. بنابراین هر کولر گازی که از این نوع کمپرسور استفاده می‌کند، عمری طولانی‌تر و بازدهی بیشتری خواهد داشت.

این نکته در طراحی و ساخت کولر گازی جی پلاس در نظر گرفته شده است. به همین دلیل نیز این محصولات عمری طولانی و بازده قابل قبولی دارند. دقت کنید که شرکت معتبر گلدیران، عملکرد کمپرسور کولرهای این برند را به مدت ۵ سال تضمین کرده است. بنابراین به هیچ عنوان نباید نگرانی از بابت داشتن ضمانت نامه معتبر داشته باشید.

راهنمای خرید کولر گازی؛ میزان سر و صدای کولر

کولر گازی باید کمترین سر و صدا را داشته باشد. در کولرهایی که از کمپرسور روتاری استفاده می‌کنند، سر و صدای کمتری ایجاد می‌شود. در نتیجه اگر به سر و صدا حساس هستید، بهتر است به نوع کمپرسور کولر مورد نظر خود دقت کنید.

آیا کولر گازی گارانتی دارد یا خیر؟

از بندهای مهمی که باید در راهنمای خرید کولر گازی به آن بپردازیم، داشتن گارانتی است. محصولاتی که گارانتی دارند، احساس نگرانی مصرف کننده را کمتر خواهند کرد. مخصوصا اگر گارانتی همه جانبه داشته و از یک شرکت معتبر دریافت شود.

اتفاقا در انواع کولر گازی جی پلاس، کمپرسور و قطعات کولر از گارانتی چندین ماهه برخوردار هستند. قطعات این کولرها به مدت ۱۸ ماه و کمپرسور آن‌ها برای ۵ سال، تحت ضمانت گلدیران قرار دارند. اگر کمی آشنایی با شرکت گلدیران داشته باشید، می‌دانید که تضمین این شرکت بسیار ارزشمند خواهد بود.

مطالعه پیشنهادی: بهترین مارک کولرگازی کدام است؟

چه برند کولر گازی بخرم؟

بهترین برند کولرگازی کدام است؟

برای این که بدانیم چه کولر گازی بخریم باید کمی اطلاعات خود را درباره برندهای تولید کننده افزایش دهیم. البته برندهای خارجی با وجود نوسان قیمت دلار و دشواری‌های ناشی از تحریم، بسیار گران هستند. در نتیجه اگر به دنبال خرید کولر گازی با قیمت مناسب هستید، بد نیست بهترین مارک کولر گازی در ایران را بیابید.

از بین برندهای تولید کننده کولر گازی ایرانی، شرکت جی پلاس توانسته است اعتماد ایرانیان را به خود جلب کند. کیفیت بالای محصولات و تضمین شرکت گلدیران از دلایل اصلی این موضوع است. در حال حاضر، انواع نمایندگی‌های این شرکت در سراسر ایران تاسیس شده اند. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کولر گازی جی پلاس می‌توانید به این نمایندگی‌ها مراجعه کنید.

البته فروشگاه آنلاین gplusiran شرایط را برای مقایسه و بررسی محصولات این برند فراهم نموده است. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین ما، بهترین مدل را برای خود انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *