آیا تلویزیون جی پلاس گیرنده دیجیتال دارد؟

آیا تلویزیون جی‌پلاس گیرنده دیجیتال دارد؟

گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس یکی از قابلیت‌های مفید این دستگاه به حساب می‌آید. داشتن گیرنده دیجیتال تلویزیون برای دریافت کانال‌های صدا و سیما لازم و ضروری است. در مدل‌های قدیمی برندهای مختلف لازم بود تا از یک دستگاه گیرنده دیجیتال جانبی استفاده شود. اما امروزه در مدل‌های پیشرفته‌تر قابلیت دریافت کانال‌های دیجیتال همراه با خود تلویزیون در نظر گرفته شده است. انواع تلویزیون جی پلاس نیز گیرنده دیجیتال دارند و این مساله یک مزیت بزرگ برای مصرف کنندگان محسوب می‌شود.

دریافت کانال‌های صدا و سیما در تلویزیون‌های جی پلاس با دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌گیرد. در هر دو روش لازم است گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس فعال باشد. البته این گیرنده دیجیتال با روشن شدن تلویزیون فعال شده و نیازی به اقدام اضافی ندارد. بنابراین در صورتی که لازم است کانال‌های تلویزیون را بازیابی کرده یا آن‌ها را از اول دریافت کنید، می‌توانید به قسمت تنظیمات کانال دستگاه وارد شوید.

محصول پیشنهادی: خرید تلویزیون 65 اینچ Gplus

معرفی گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس

گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس برای دریافت کانال‌های صدا و سیما به کار می‌رود. تا قبل از طراحی و ساخت تلویزیون‌های جدید باید از یک دستگاه جداگانه برای این کار استفاده می‌شد. خرید یک دستگاه جانبی برای تنظیم کانال‌های تلویزیون و افزایش کیفیت تصویر، هزینه‌ای اضافی برای مصرف‌کننده در بر داشت. هنوز هم کسانی که از تلویزیون‌های نسبتا قدیمی استفاده می‌کنند، باید از طریق یک دستگاه جداگانه کانال‌ها را دریافت کنند.

دستگاه گیرنده دیجیتال جانبی از طریق سوکت‌های مخصوص به تلویزیون متصل می‌گردد. برای دریافت کانال‌های تلویزیون باید به منوی تنظیمات تلویزیون وارد شده و تنظیم کانال را انتخاب نمود. دستگاه گیرنده دیجیتال از طریق اتصال به کابل آنتن می‌تواند کانال‌ها را به طور کامل و با کیفیت مطلوب دریافت کند.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت تلویزیون‌های هوشمند و نیمه هوشمند نیازی به خرید دستگاه گیرنده دیجیتال جداگانه نیست. زیرا در طراحی این نوع دستگاه‌ها از فناوری گیرنده دیجیتال استفاده شده است. به این معنا که خود تلویزیون با اتصال به آنتن می‌تواند تمامی کانال‌های دیجیتال صدا و سیما را با بهترین کیفیت دریافت نماید.

به این ترتیب، افراد در هنگام خرید تلویزیون‌های پیشرفته‌تر، تنها هزینه خود دستگاه را پرداخت خواهند کرد. گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس نیز عموما از نوع DVBT2 HEVC است و می‌تواند تمامی کانال‌های داخلی را دریافت نماید.

پشتیبانی گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس کانال‌های صدا و سیما

پشتیبانی گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس کانال‌های صدا و سیما

آیا گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس از همه کانال‌های صدا و سیما پشتیبانی می‌کند؟ این موضوع یکی از سوالاتی است که مشتریان در هنگام خرید تلویزیون، آن را مطرح می‌کنند. در پاسخ باید گفت بله. گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس می‌تواند تمامی شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی دیجیتال را دریافت کند.

نکته دیگر اینکه اگر کیفیت تصویر تلویزیون HD باشد، از تمامی شبکه‌های اچ دی صدا و سیما پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند تمامی فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون را با بهترین کیفیت مشاهده نمایند.

دریافت کانال‌های صدا و سیما با گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس

گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس درست مانند دستگاه‌های گیرنده جانبی، همه کانال‌ها را دریافت می‌کند. با این تفاوت که برای دریافت کانال با تلویزیون باید کابل آنتن را به پشت خود تلویزیون وصل نمایید.

معمولا پس از نصب تلویزیون جی پلاس باید فرایند کانال یابی را انجام دهید. اصولا کانال یابی تلویزیون جی پلاس با دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌گیرد. در ادامه به روش‌های دریافت کانال با گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس اشاره خواهیم کرد.

کانال یابی دستی با گیرنده دیجیتال

برای این کار لازم است به منوی تنظیمات تلویزیون وارد شده و به قسمت تنظیم کانال بروید. در منوی ظاهر شده عموما یک گزینه وجود دارد که در آن نوع آنتن را مشخص می‌کنید. دقت کنید که برای شبکه‌های دیجیتال باید این گزینه را بر روی DTV تنظیم نمایید.

جستجوی دستی کانال‌ها با گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس در موارد محدود به کار می‌رود. برای مثال، اگر یکی از کانال‌ها دچار نویز یا قطعی شده باشد، می‌توان با روش دستی آن را بازیابی نمود. چون با این روش نیازی به دریافت مجدد همه کانال‌های رادیویی و تلویزیونی نخواهد بود.

برای کانال یابی دستی تلویزیون GPlus، کانال مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه شروع را بزنید. البته مطمئن شوید که گزینه LCN غیر فعال باشد. معمولا در کمتر از یک دقیقه، کانال منتخب شما بازیابی یا دریافت خواهد شد.

کانال یابی اتوماتیک (خودکار) با گیرنده دیجیتال

دریافت کانال‌های تلویزیون به صورت اتوماتیک کمی متفاوت است. البته برای این روش نیز باید حتما تنظیمات آنتن را بر روی DTV قرار دهید. اگر می‌خواهید ترتیب کانال‌ها مطابق با ارسال صدا و سیما باشد، باید گزینه LCN را فعال کنید. در واقع، با فعال کردن این گزینه، کانال‌ها به همان ترتیبی که صدا و سیما برای فرستنده ارسال می‌کند، مرتب می‌شوند.

پس از انتخاب آنتن و فعال کردن LCN، دکمه شروع را انتخاب کرده و فشار دهید. از این لحظه، گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس تلاش می‌کند تا تمامی کانال‌های رادیویی و تلویزیونی را جستجو نماید. باید صبر کنید تا جستجوی آن تمام شده و خط چین روی صفحه، 100 درصد را نشان دهد.

تنظیم و ویرایش کانال‌های تلویزیون جی پلاس، بر اساس سلیقه کاربر انجام می‌گیرد. برای مثال، ممکن است بخواهید ترتیب شبکه‌ها را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید. در این صورت می‌توانید آن‌ها را جابجا کرده و چینش کانال‌ها را بنا بر سلیقه خود عوض کنید. گزینه «ویرایش کانال تلویزیون» برای این منظور در نظر گرفته شده است.

دریافت کانال‌های صدا و سیما با گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس

غیر فعال کردن گزینه LCN

معمولا پس از نصب اولیه تلویزیون، برای کانال یابی دقیق‌تر، گزینه LCN را فعال می‌کنند. البته پس از اتمام فرایند جستجوی کانال‌های تلویزیون، بهتر است گزینه LCN را غیر فعال کنید. فعال ماندن این گزینه باعث می‌شود تا هر نوع به روز رسانی در کانال‌های صدا و سیما، بر ترتیب آن‌ها تاثیر بگذارد؛ در نتیجه کانال‌ها دائما به هم ریخته می‌شوند.

پس اگر از آن گروه افرادی هستید که تمایل دارید برنامه‌های مورد علاقتان در لیست کانال‌ها جای ثابتی داشته باشند، گزینه LCN را غیر فعال نمایید.

مدل گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس چیست؟

در تلویزیون‌های جی پلاس، از گیرنده دیجیتال مدل DVBT2 HEVC استفاده شده است. اگر کیفیت تصویر تلویزیون شما از نوع HD باشد، به راحتی می‌توانید کانال‌های صدا و سیما را با بهترین کیفیت دریافت کنید.

رفع مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون جی پلاس

گاهی با وجود روشن بودن دستگاه و سالم بودن گیرنده دیجیتال تلویزیون، هیچ تصویری نمایش داده نمی‌شود. در عمده موارد لازم است وضعیت آنتن خود را بررسی کنید. اگر بر روی صفحه تلویزیون پیغام «عدم وجود سیگنال» یا «No Signal» یا موارد مشابه را مشاهده کردید، باید وضعیت آنتن را چک کنید. معمولا اگر سوکت آنتن مشکل داشته باشد یا به هر دلیلی از پشت تلویزیون خارج گردد، تصویر نخواهید داشت.

در اکثر مواقع، با رفع مشکل آنتن می‌توانید تصویر مورد نظر را دریافت کنید. دقت کنید که کابل آنتن باید سالم و چراغ دستگاه (تقویت کننده) آن باید روشن باشد. اگر حتی با اصلاح وضعیت آنتن یا اتصال سوکت آن به تلویزیون، باز هم تصویری دریافت نکردید، فرایند کانال یابی را مجددا تکرار کنید.

معمولا پس از بازیابی کانال‌ها، مشکل برطرف شده و نیازی به اقدام اضافه‌تر نیست. اما اگر باز هم نتوانستید تصویری دریافت کنید، بهتر است از یک کارشناس حرفه‌ای کمک بگیرید.

رفع مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون جی پلاس

آیا گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس همان رسیور است؟

ممکن است برخی افراد گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس را با رسیور اشتباه بگیرند. منظور از رسیور دستگاهی است که بتواند کانال‌های خارجی و ماهواره‌ای را دریافت کند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس با رسیور ماهواره متفاوت است.

برند جی پلاس یک تولید‌کننده داخلی است که محصولات آن بنا بر قوانین داخلی تولید می‌شوند. از آن جا که استفاده از رسیور در قوانین جمهوری اسلامی ممنوع است، بنابراین نصب آن بر روی تلویزیون‌ها نیز ممکن نیست. آنچه به عنوان گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس به کار می‌رود، تنها برای دریافت شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما است.

مطالعه پیشنهادی: آیا تلویزیون جی پلاس وای فای دارد؟

نتیجه گیری

در این مقاله به دنبال پاسخ به این سوال بودیم که آیا تلویزیون جی پلاس گیرنده دیجیتال دارد یا خیر. متوجه شدیم که همه مدل‌های برند GPlus دارای گیرنده هستند. در نتیجه بدون نیاز به دستگاه‌های جانبی می‌توان همه شبکه‌های صدا و سیما را دریافت نمود.

گیرنده دیجیتال تلویزیون جی پلاس از نوع DVBT2 HEVC بوده و از همه شبکه‌های صدا و سیما پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، اگر یکی از مدل‌های برند GPlus را خریداری کرده‌اید، می‌توانید با خیالی راحت فرایند کانال یابی را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *