تلویزیون لمسی برای تدریس

معرفی تلویزیون لمسی برای تدریس کردن

استفاده از ابزار هوشمند، مانند تلویزیون لمسی در بحث یادگیری مطالب، کیفیت آموزش را تا حد زیادی بالا می‌برد! تا پیش از فراگیر شدن تدریس آنلاین، در بسیاری از آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و حتی مدارس، از تخته‌های وایت برد استفاده می‌شد؛ پس از انتشار بیماری کرونا در سال 2019 و آنلاین شدن کلاس‌های آموزشی، وایت بردهای هوشمند فراگیرتر شدند. با این حال، در بسیاری از موارد، تعویض قطعات و تعمیرات آن‌ها بسیار هزینه بر به نظر می‌رسید.

در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون‌های هوشمند، انواع تلویزیون لمسی به بازار عرضه شدند. این تلویزیون‌ها که نوعی پنل هوشمند به حساب می‌آیند، مزایای بسیار زیادی نسبت به وایت بردهای هوشمند دارند؛ مهم‌ترین ویژگی‌های تلویزیون‌های لمسی، اتصال به دستگاه‌های هوشمند دیگر از جمله تبلت و گوشی است. در ادامه این محتوا، به بررسی و معرفی بهترین تلویزیون های تاچ و لمسی برای تدریس، و همچنین قیمت آنها میپردازیم.

تلویزیون لمسی چیست؟

تلویزیون لمسی یک پنل لمسی هوشمند با ابعاد نسبتا بزرگ است که معمولا بر روی یک پایه چرخدار ساده نصب می‌شود. البته ابعاد نمایشگر هوشمند به فضای مورد نظر شما بستگی دارد.

این تلویزیون‌ها عمدتا دارای یک ویژگی خاص تحت عنوان all in one هستند. به این معنا که امکان اتصال هر نوع وسیله هوشمند مانند گوشی و تبلت به آن‌ها وجود دارد. در نتیجه، معلمان و مربیان نتیجه پروژه‌های اجرایی مختلف را می‌توانند با جزییات کامل به شاگردان خود نمایش دهند.

تلویزیون لمسی در مقابل وایت بردهای هوشمند و پروژکتورها، مزایای بیشتری دارند. میزان برق مصرفی کمتر، طول عمر مفید طولانی‌تر، کیفیت تصویر بالاتر و هزینه نگهداری کمتر از مهم‌ترین ویژگی‌های این پنل‌های لمسی هستند. به همین دلیل نیز در سال‌های اخیر بسیاری از مراکز معتبر آموزشی از این تلویزیون‌ها برای تدریس و آموزش استفاده می‌کنند.

تلویزیون لمسی چیست؟

ویژگی‌های یک تلویزیون لمسی خوب

استفاده از تلویزیون لمسی در آموزشگاه‌های معتبر باعث بهبود کیفیت آموزش می‌شود. با این حال، انتخاب نوع تلویزیون و پنل لمسی اهمیت بسیاری دارد. در واقع، برای خرید بهترین پنل لمسی لازم است ویژگی‌هایی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • ابعاد متناسب با فضای کلاس و تعداد افراد

تلویزیون لمسی خوب باید از نظر ابعاد و کیفیت با محیط سازگار باشد. در واقع، ابعاد یک نمایشگر تاچ اسکرین بر اساس فضای مورد استفاده انتخاب می‌شود. برای کلاس درسی که تعداد افراد زیاد هستند، ابعاد پنل باید به اندازه کافی بزرگ باشد. در غیر این صورت، ممکن است امکان مشاهده صفحه برای همه فراهم نگردد. بنابراین معمولا ابعاد تلویزیون لمسی خوب برای تدریس در محیط‌های وسیع، بین 55 تا 75 اینچ انتخاب می‌شود.

 • نوع فناوری صفحه نمایش

فناوری به کار برده شده در نمایشگرهای لمسی یا smart board‌ها در سه نوع دسته بندی می‌شود. LED و LCD که تقریبا برای همه شما شناخته شده هستند. زیرا این دو مورد در ساخت انواع مانیتور، لپتاپ و تلویزیون به کار می‌روند. هر چند LCD از LED قدیمی‌تر و البته ارزانتر است.

در تلویزیون لمسی با نمایشگر LED رنگ‌ها شاداب‌تر، عمیق‌تر و جذاب‌تر نشان داده می‌شوند. وضوح تصاویر نیز در تلویزیون‌های لمسی با نمایشگر LED بالاتر از LCD است. همچنین طول عمر این گونه نمایشگرها بیشتر بوده و مصرف انرژی بسیار پایینی دارند. همین دلایل نیز باعث شده تا قیمت LED بیشتر از LCD باشد.

اما فناوری سومی که در ساخت صفحه نمایشگر تاچ اسکرین به کار می‌رود، IPS نامیده می‌شود. نمایشگرهای IPS از نظر کیفیت لمس در سطح بالاتری قرار دارند. در هنگام لمس صفحه، هیچ گونه تغییر رنگ یا تار شدگی در صفحه دیده نمی‌شود. کیفیت و وضوح تصاویر نیز در پنل‌های هوشمند با نمایشگر IPS بسیار بالاتر از دو نوع دیگر است. بنابراین طبیعی است که قیمت بالاتری نیز داشته باشند.

 • افزایش تعامل معلم و شاگرد در حین تدریس

تلویزیون لمسی این قابلیت را دارد که معلم و شاگرد با قلم نرم بر روی صفحه تغییراتی ایجاد کنند. این کار باعث افزایش تعامل بین افراد شده و یادگیری را لذت بخش‌تر می‌کند.

 • کافی بودن تعداد ورودی HDMI

یک نمایشگر تاچ اسکرین لمسی باید به اندازه کافی ورودی HDMI داشته باشد. این ویژگی باعث می‌شود که اتصال ابزار هوشمند مختلف به آن امکانپذیر باشد. برای مثال، ممکن است لازم باشد به طور همزمان چند سیستم به آن متصل شوند. در این صورت، تعداد HDMI باید کافی باشد. اتفاقا بزرگترین مزیت تلویزیون لمسی نسبت به وایت بردهای هوشمند نیز به همین ویژگی مربوط است. زیرا بسیاری از وایت بردها یا ورودی HDMI ندارند یا تعداد آن‌ها بسیار محدود (یک یا دو عدد) است.

ویژگی‌های یک تلویزیون لمسی خوب

 • سادگی استفاده و نصب اسمارت بورد

یک پنل یا تلویزیون لمسی به راحتی بر روی دیوار نصب می‌شود. البته در بسیاری از مکان‌های آموزشی این تلویزیون‌های لمسی بر روی پایه چرخدار قرار می‌گیرند. در نتیجه جابجا کردن آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

یکی از مزایای تلویزیون لمسی نسبت به وایت بردهای هوشمند راحتی در نحوه استفاده است. بسیاری از وایت بردها باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای نصب شوند. همچنین، ایجاد تنظیمات بر روی وایت بردها بسیار پیچیده و دشوار است. این در حالی است که یک پنل لمسی تنها باید بر روی دیوار نصب گردد. خاصیت all in one این تلویزیون‌ها نیز کار را به مراتب راحت‌تر خواهد کرد.

 • قیمت مناسب نسبت به کارایی

عملکرد تلویزیون‌های لمسی بسیار مناسب است. برندهای معتبری به ساخت این نوع تلویزیون‌ها می‌پردازند. همین موضوع تنوع قیمت تلویزیون لمسی را افزایش داده است. البته فاکتورهای دیگر مانند ابعاد تلویزیون و وضوح تصویر نیز در این موضوع دخیل هستند.

در هر صورت، لازم است این نکته را یادآوری کنیم که پنل‌های هوشمند گران هستند. علت این مساله هم تکنولوژی پیشرفته و ابعاد بالای آن‌ها است. اما عملکرد فوق العاده و کاربرد بهینه آن‌ها، ارزش صرف این هزینه را دارد.

 • وضوح تصویر

وضوح تصویر برای تلویزیون لمسی باید به گونه‌ای باشد که حتی در فاصله‌های دور، کیفیت آن حفظ شود. به همین دلیل، عمده نمایشگرهای تاچ اسکرین از نوع 4k، HD و Full HD هستند. در بین این گزینه‌ها، پنل لمسی با وضوح تصویر 4k بهترین گزینه به حساب می‌آید. مخصوصا برای کلاس‌های بزرگ که تعدادی از افراد در فواصل دوری از نمایشگر قرار دارند.

بهترین مارک تلویزیون لمسی برای تدریس

بهترین مارک تلویزیون لمسی برای تدریس

با پیشرفت علم و تکنولوژی برندهای زیادی بر سر ساخت تلویزیون لمسی به رقابت پرداخته‌اند. در این میان برندهایی مانند ال جی، جی پلاس، سی تاچ، اپتما و ویوسونیک برندهای معتبری در این زمینه هستند. کیفیت هر یک از این برندها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین تنوع قیمت نیز در بین آن‌ها دیده می‌شود. البته غیر از برند سازنده، فاکتورهای دیگر مانند ابعاد، کیفیت تصویر و آپشن‌های اتصالی نیز بر قیمت تلویزیون لمسی اثرگذار هستند.

قیمت تلویزیون لمسی تدریس

بسته به اینکه تلویزیون لمسی در چه محیطی به کار برود، ابعاد متفاوتی دارد. هر چه ابعاد نمایشگر تاچ بزرگتر باشد، قیمت تلویزیون لمسی نیز بیشتر است. به طور کلی، برای ابعاد 15 تا 24 اینچ چیزی حدود 5 تا 12 میلیون باید هزینه کنید. برای نمایشگرهای 24 تا 42 اینچ نیز قیمت نمایشگر لمسی در حدود 12 تا 30 میلیون تومان خواهد بود. برای خرید اسمارت بورد با ابعاد بالای 42 اینچ نیز بین 30 تا 200 میلیون باید بودجه در نظر بگیرید.

البته قیمت‌های یاد شده به زمان نگارش این مقاله (فروردین 1402) مربوط است؛ ممکن است تا زمان مطالعه این محتوا قیمت انواع تلویزیون لمسی تغییراتی داشته باشند.

۴ پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  من بدنبال یک صفحه لمسی برای تدریس برای تدریس بودم که با مطلب شما روبرو شدم. اما خب آخرش نگفتید که چه مدلی بهترین هست و کدوم رو بخریم؟
  اگر میشه راهنمایی بکنید من رو

  1. سلام جناب قاضی، روزتون بخیر باشه
   این محتوا صرفا جنبه آموزشی داشت و مدلی خاصی از تلویزیون تاچ برای تدریس قرار نبود معرفی بشه!
   در این مورد میتونین خودتون تحقیق بفرمایین و مشورت بگیرین از اطرافیان

  1. سلام، اگر از همین برند جی پلاس مدنظر دارین تا تهیه کنین، میتونین به صفحه خرید تلویزیون های جی پلاس برین و مدل مدنظرتون رو انتخاب کنین؛ اگرم بدنبال برند دیگه ای هستید، از وبسایت های معتبر دیگه میتونین خرید بکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین آموزش های جی پلاس

یخچال جی پلاس (Gplus) بهتره یا اسنوا (Snowa)

یخچال جی پلاس (Gplus) بهتره یا اسنوا (Snowa)

برای خرید یک یخچال باکیفیت و البته زیبا، همیشه لازم است برندها و مدل‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، تا در نهایت بهترین گزینه را

بررسی کیفیت انواع یخچال فریزر جی پلاس (Gplus)

خرید یخچال فریزر، به عنوان مهم‌ترین عضو آشپزخانه، از حساسیت‌های زیادی برخوردار است؛ به همین دلیل، اگر قصد خرید یخچال جی پلاس را دارید، باید

موتور یخچال جی پلاس ساخت کجاست؟

برند ایرانی جی پلاس، اولین بار فعالیت خود را از طریق همکاری با شرکت ال جی کره آغاز کرد؛ اما بعدها به دلیل شروع تحریم‌های