پرتاب باد کولر گازی جی پلاس (Gplus)

پرتاب باد کولر گازی جی پلاس (Gplus)

شرط اصلی برای خنک شدن یا گرم نگه داشتن هوای محیط، با استفاده از کولر گازی، تنظیم صحیح جهت پرتاب باد است! پرتاب باد کولر گازی جی پلاس، در اغلب مدل‌ها به صورت چهار جهته است، که این موضوع کمک می‌کند تا هوای مطبوع در همه قسمت‌های اتاق، به درستی پخش گردد. هر چه هوا با دمای ایده‌آل، به صورت یکنواخت‌تر در محیط منتشر گردد، مدت زمان خنک شدن یا گرم کردن دمای هوای اتاق، کوتاه‌تر خواهد بود!

از جمله مشکلاتی که ممکن است درباره پرتاب باد اسپیلیت جی پلاس به وجود آید، می‌توان به کم شدن قدرت باد اشاره کرد؛ ضمن اینکه گاهی در فصل تابستان، اسپیلیت یا داکت اسپیلیت به دلایل مختلف، باد گرم می‌زند که در چنین شرایطی، باید حتما این مشکل، علت یابی و برطرف گردد. در ادامه این مطلب، توضیحاتی را درباره مشکلاتی که ممکن است برای پرتاب باد کولرهای گازی جی پلاس به وجود آیند، ارائه خواهیم داد.

مطالعه پیشنهادی: مقایسه کولرگازی جی پلاس با ایران رادیاتور

چرا پرتاب باد کولر گازی جی پلاس ضعیف می‌شود؟

عوامل متعددی می‌توانند در طول زمان، باعث کاهش قدرت باد اسپیلیت‌ها و داکت اسپیلیت‌های جی پلاس گردند. برخی از این عوامل، ممکن است در طول استفاده از دستگاه به وجود آیند؛ در حالی که اگر کارشناس یا تکنسین نیز در حین نصب دستگاه، دقت لازم را به خرج ندهد، ممکن است در آینده مشکلاتی برای پرتاب باد کولر به وجود آید. در ادامه، علل کم شدن پرتاب باد کولر گازی جی پلاس را بیان می‌کنیم:

علت پرتاب باد کم در کولر گازی جی پلاس

 • کثیف شدن فیلتر هوا؛ در تمامی مدل‌های برند جی پلاس، از فیلترهای هوای چند لایه استفاده می‌شود، که باد گرم یا سرد را تصفیه کرده و به محیط انتقال می‌دهند. ممکن است در طول زمان، این فیلترها آلودگی‌ها را به خود جذب کرده و در پرتاب باد مشکل ایجاد کنند! در چنین مواردی، فیلترهای هوا باید توسط کارشناس بررسی شده و در صورت نیاز تعویض گردند.
 • نشت گاز مبرد از لوله‌ها؛ فشار گاز مبرد که کم شود، قدرت پرتاب باد کولر گازی نیز کاهش پیدا می‌کند! گاهی کاهش فشار گاز، در اثر نشتی داشتن لوله‌ها رخ می‌دهد، که این مشکل عمدتا در اثر ضربه یا فرسودگی به وجود می‌آید. معمولا قبل از شارژ مجدد گاز مبرد، لازم است تکنسین تمامی اتصالات را بررسی کرده و نشتی نداشتن لوله‌ها را تایید کند.
 • نوسانات برق؛ هر گونه قطعی ناگهانی جریان برق یا نوسان آن، باعث می‌شود تا عملکرد بهینه دستگاه تحت تاثیر قرار گیرد. این مساله، در طولانی مدت باعث کاهش فشار گاز و کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی جی پلاس می‌شود، که در نهایت، نارضایتی مصرف‌کننده را به همراه دارد.
 • سرویس نکردن کولر گازی؛ اسپیلیت، داکت اسپیلیت و حتی کولرهای گازی ایستاده، باید در بازه‌های زمانی مشخص و حداقل یک بار در سال، سرویس و بررسی شوند. رفع نواقص احتمالی و مشکلاتی که ممکن است در طول زمان به وجود آیند، باعث افزایش بهره‌وری دستگاه شده، و قدرت پرتاب باد کولر گازی جی پلاس را در حد عالی نگه می‌دارد.
 • بررسی عملکرد فن اسپیلیت؛ در صورتی که فن کولر گازی عملکرد صحیحی نداشته باشد، قدرت پرتاب باد کولر کاهش می‌یابد! معمولا در اثر ضعف عملکرد فن، مشکلاتی مانند یخ زدگی یا برفک نیز به وجود می‌آیند، که هر یک به نوبه خود، می‌توانند بازده اسپیلیت را تحت تاثیر قرار دهند.

مطالعه پیشنهادی: مقایسه کولرگازی جی پلاس با هایسنس

علت باد گرم زدن کولر گازی جی پلاس

در گرمای تابستان، استراحت زیر باد خنک اسپیلیت، باعث افزایش آرامش جسمی و روانی اعضای خانواده خواهد شد. اما گاهی باد کولر گازی، خنکی لازم را نداشته و اسپیلیت یا داکت اسپیلیت، عملا باد گرم را به داخل اتاق انتشار می‌دهند. علت باد گرم کولر گازی، به عوامل متعددی بستگی دارد، که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

علت پرتاب باد کم در کولر گازی جی پلاس

 • کم بودن فشار گاز مبرد؛ عنصر اصلی در کولرهای گازی، که به خنکی هوای اتاق در تابستان و یا گرمی آن در زمستان کمک می‌کند، گاز مبرد است. فشار این گاز باید در حد مطلوبی باشد، تا بتواند بازده دستگاه را افزایش دهد. کم شدن فشار گاز مبرد، یکی از دلایل اصلی پرتاب باد گرم در کولرهای جی پلاس خواهد بود.
 • گرفتگی فیلتر هوا؛ پیش از این اشاره کردیم که کثیف شدن فیلترهای هوا در کولر گازی، باعث کاهش بازده دستگاه خواهد شد. هنگامی که ذرات گرد و غبار بر روی فیلتر جمع می‌شوند، هوای خنک نمی‌تواند به درستی از آن عبور کند؛ در نتیجه، باد گرم به داخل ساختمان منتشر می‌گردد.
 • تنظیم نبودن ترموستات؛ هنگامی که کولر گازی روشن می‌شود، ترموستات دستگاه بنا بر اندازه‌گیری دمای محیط، عملکرد کولر را تنظیم می‌کند تا هوای خنک یا گرم، به حد ایده آل در محیط منتشر گردد. اگر ترموستات تنظیم نباشد، یا دچار مشکل فنی شده باشد، اندازه‌گیری دما با مشکل مواجه شده و پرتاب باد کولر گازی جی پلاس مختل می‌گردد.
 • خرابی فن کولر؛ تمامی قطعات کولر گازی، به گونه‌ای عمل می‌کنند تا در نهایت، فن دستگاه بتواند هوای خنک را تولید کرده و در محیط انتشار دهد! حال اگر به هر دلیلی، در عملکرد فن اختلالی ایجاد گردد، لازم است در اسرع وقت این مشکل برطرف شود. در غیر این صورت، کولر گازی نمی‌تواند هوای خنک ایده آل را برای شما تولید کرده و حتی ممکن است باد گرم بزند.
 • نقص لوله‌های کولر گازی؛ ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد، یا با گذشت زمان طولانی از نصب کولر، لوله‌های آن دچار فرسودگی یا آسیب شده باشند. این لوله‌ها حتی ممکن است در اثر ضربه، سوراخ شده و یا له شوند! در هر حال، هر گونه آسیب به لوله‌های مسی کولر، می‌تواند فرایند سرد‌سازی گاز مبرد و خنک کردن هوای اتاق را با اختلال مواجه سازد!
 • خراب شدن برد الکترونیک؛ یکی از دلایل نه چندان رایج اختلال در پرتاب باد کولر گازی جی پلاس یا گرم شدن آن، خراب شدن برد الکترونیک کولر گازی است! اگر این برد نتواند عملکرد قطعات مختلف کولر، مانند ترموستات و فن را با یکدیگر هماهنگ کند، قدرت پرتاب باد اسپیلیت کاهش می‌یابد. در چنین مواردی، تکنسین باید حتما مشکل برد را بررسی کرده و آن را برطرف نماید. البته با سرویس سالانه دستگاه نیز می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.
 • ظرفیت نامناسب کولر گازی؛ در هنگام خرید اسپیلیت یا داکت اسپیلیت، حتما باید ظرفیت آن را متناسب با ابعاد ساختمان، اتاق یا دفتر کار خود، انتخاب نمایید. در صورتی که ظرفیت کولر شما کمتر از مقداری باشد که نیاز دارید، کمپرسور دستگاه نمی‌تواند هوای خنک مورد نیاز شما را تولید کند! در نتیجه حتی با وجود تنظیمات صحیح دستگاه، با مشکل پرتاب باد گرم در کولر گازی جی پلاس، مواجه خواهید شد.
 • پوشاندن پنل خارجی؛ پنل خارجی شما باید تهویه مناسبی داشته باشد! در غیر این صورت، پرتاب باد کولر گازی جی پلاس مختل می‌گردد. بنابراین اگر به هر دلیلی، از یک پوشش برای پنل خارجی کولر گازی خود استفاده می‌کنید، باید حتما آن را در فصل تابستان بردارید، تا بیشترین هوای خنک را از دستگاه دریافت کنید.
 • تابیدن نور خورشید به پنل خارجی؛ پنل خارجی کولر گازی، درست شبیه به کولر آبی است، که باید از تابش مستقیم خورشید در امان باشد! زیرا نور و گرمای مستقیم آفتاب، باعث می‌شود تا کندانسور، نتواند هوای خنک و با کیفیتی را تولید نماید. مسلم است که در چنین مواردی، پرتاب باد کولر گازی جی پلاس دچار مشکل خواهد شد.
 • قرار گرفتن در حالت گرمایش؛ تقریبا تمامی اسپیلیت‌های جی پلاس، مخصوصا مدل‌های معتدل، از قابلیت سرمایش و گرمایش همزمان برخوردار هستند. به این معنا که شما می‌توانید در فصل زمستان، برای گرم کردن محیط از آن‌ها استفاده نمایید! اگر تنظیمات کولر گازی، اشتباها بر روی قابلیت گرمایشی آن تنظیم شده باشد، طبیعی است که باد آن گرم شود. بنابراین، پیش از آنکه به سلامت فنی اسپیلیت شک کنید، حتما این مساله را بررسی نمایید.

مطالعه پیشنهادی: مقایسه کولرگازی جی پلاس با گری

چگونه می‌توان پرتاب باد کولر گازی جی پلاس را تنظیم نمود؟

با توجه به اینکه پرتاب باد در کولرهای گازی ایرانی با برند جی پلاس، چهار جهته و یکنواخت است، بنابراین نیازی به تنظیم مجدد ندارد؛ اما اگر به هر دلیلی، پرتاب باد اسپیلیت یا داکت اسپیلیت دچار مشکل شود، باید حتما از کارشناسان شرکت جی پلاس کمک بگیرید.

روش‌های افزایش بازده کولر گازی

بررسی وضعیت لوله‌ها، سالم بودن فیلتر تصفیه هوا، سلامت ترموستات و عملکرد صحیح برد الکترونیکی کولر گازی، از جمله اقداماتی هستند که تنها یک کارشناس یا تکنسین حرفه‌ای، می‌تواند انجام دهد. با عیب یابی صحیح دستگاه، می‌توان پرتاب باد کولر گازی جی پلاس را به حالت عادی برگرداند.

مطالعه پیشنهادی: مشخصات فنی کولرگازی جی پلاس

هنگامی که در ساختار فنی کولر گازی

مانند عملکرد فن یا برد الکترونیکی مشکلی به وجود آید، پرتاب باد کولر گازی جی پلاس، دچار مشکل می‌گردد. همچنین، برخی عوامل که در اثر استفاده طولانی مدت از کولر گازی به وجود می‌آیند، می‌توانند پرتاب باد را مختل سازند، که از جمله آن‌ها می‌توان به کثیف شدن فیلترهای تصفیه هوا و فرسودگی لوله‌های مسی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین آموزش های جی پلاس

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

کولرگازی اینورتر، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که با استفاده از تکنولوژی اینورتر، مصرف انرژی را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این کولرها

تفاوت کولر گازی گری با گرین

تفاوت کولر گازی گری با گرین

انتخاب یک کولر گازی مناسب برای خانه یا محل کار می‌تواند یکی از تصمیمات مهم در داشتن راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی باشد.

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

یکی از مشکلات رایج مصرف‌کنندگان کولر گازی در فصول گرم سال، کاهش پرتاب باد و کارایی دستگاه است. این مشکل می‌تواند، باعث نارضایتی و کاهش