چرا صدای تلویزیون جی پلاس قطع شده؟

علت قطع شدن صدای تلویزیون GPlus چیست؟

قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس یکی از مشکلاتی است که ممکن است بعد از نصب تلویزیون پیش آید. علت یابی درباره این که چرا صدای تلویزیون قطع شده، گاهی ساده و گاهی پیچیده است. برای مثال، معمولا در گام اول باید دید آیا حالت Mute تلویزیون فعال است یا خیر. پس از آن بهتر است با تعویض یا راه اندازی مجدد کانال‌ها، برای رفع باگ‌های احتمالی تلاش کنید. در نهایت اگر باز هم مشکل قطعی صدای تلویزیون همچنان باقی بود، از یک کارشناس یا تکنسین کمک بگیرید.

خروجی صدای تلویزیون جی پلاس از بلندگوهای 8 واتی، کیفیت متوسطی دارد. از این رو، معمولا لازم است از یک دستگاه صوتی جانبی مانند سینمای خانگی یا اسپیکر استفاده کنید.

اما گاهی با وجود استفاده از این ابزار کمکی، باز هم صدای تلویزیون قطع می‌شود. در صورتی که این مشکل در اثر یک عیب فنی ایجاد گردد، می‌تواند به عملکرد مین برد، خرابی بلندگوها یا به هم خوردن تنظیمات صوتی تلویزیون مربوط باشد. در این مقاله نکاتی که باید برای رفع مشکل قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس در نظر بگیرید را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه پیشنهادی: تلویزیون جی پلاس صدا دارد ولی تصویر ندارد!

کیفیت صدای تلویزیون جی پلاس

قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس و ضعیف بودن صدای آن، دو مشکل متفاوت با راه حل‌های متنوع هستند. در انواع مدل‌های تلویزیون جی پلاس، از دو بلندگوی 8 واتی استفاده شده است. خروجی صدای 16 واتی تلویزیون‌های این برند، کمی ضعیف به نظر می‌رسد. بنابراین علی رغم تمام خصوصیات مثبت و مزایای این برند ایرانی، ممکن است این مساله کمی آزاردهنده باشد.

حل مشکل ضعیفی صدا

برای حل این مشکل می‌توان از وسایل صوتی باکیفیت استفاده نمود. برای مثال، اگر یک سینمای خانگی یا اسپیکر مناسب به تلویزیون وصل کنید، مشکل ضعف صدا برطرف خواهد شد. ناگفته نماند که ضعیف بودن صدا چندان مشکل ساز نیست. مگر آن که شما به صدای بلند عادت داشته باشید یا بخواهید با افزایش صدای تلویزیون، هیجان تماشای یک فیلم را افزایش دهید.

حل مشکل قطعی صدای دستگاه

شناسایی علت قطعی صدای تلویزیون جی پلاس نیاز به بررسی بیشتری دارد. البته در برخی موارد، فعال شدن حالت mute، باعث بیصدا شدن تلویزیون می‌شود. بنابراین با زدن دکمه mute از روی ریموت کنترل تلویزیون، صدای دستگاه مجددا شنیده خواهد شد. اگر قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس در اثر مشکلات سخت افزاری باشد، باید بررسی‌های بیشتری انجام گیرد.

کیفیت صدای تلویزیون Gplus

علت قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس؛ خرابی بلندگوها

یکی از دلایل قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس، خراب شدن بلندگوها است. البته اگر از یک دستگاه جانبی مانند سینمای خانگی یا اسپیکر استفاده می‌کنید، ممکن است سوکت‌های آن خراب شده باشند. در هر حال، برای این که ببینید آیا بلندگوهای تلویزیون سالم هستند یا خیر، می‌توانید از یک هدفون استفاده کنید.

اتصال هدفون به پورت مخصوص به آن، کمک می‌کند تا شما صدای تلویزیون را دریافت کنید. اگر صدا از داخل هدفون به طور واضح شنیده شود، پس بلندگوهای تلویزیون خراب هستند.

در صورتی که صدا از طریق سینمای خانگی پخش نمی‌شود، سوکت‌های آن را جدا کنید. در چنین مواردی، اگر بلندگوهای تلویزیون سالم باشند، صدای اصلی خود دستگاه در فضا پخش خواهد شد. اما اگر مشکل، چیزی بیشتر از خرابی سوکت باشد، باید بررسی‌های بیشتری انجام گیرد. لازم است اشاره کنیم که هزینه تعمیر بلندگوها از هزینه تعمیر سوکت‌ها بیشتر است.

علت خراب شدن صدای تلویزیون جی پلاس؛ خرابی مین برد

همان طور که می‌دانید تمام اجزای تلویزیون جی پلاس از طریق مین برد، هماهنگ و فعال می‌شوند. هر گونه اختلالی که در عملکرد مین برد دستگاه ایجاد گردد، می‌تواند صدا یا تصویر تلویزیون را دچار مشکل سازد. قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس یکی از مشکلاتی است که ممکن است به خرابی مین برد بستگی داشته باشد.

در صورتی که مشکلی قطعی صدا به هیچ یک از عوامل قبل مربوط نباشد، باید مین برد تلویزیون بررسی گردد. اگر قطع شدن صدای تلویزیون به خرابی مین برد ربط داشته باشد، تغییر تنظیمات صوتی نیز مشکل را حل نخواهد کرد. در چنین مواردی لازم است یک تکنسین و کارشناس بررسی‌های لازم را انجام دهد.

گاهی خرابی مین برد به صورت کلی است و باید به طور کامل آن را تعویض نمود. این در حالی است که در برخی موارد، تنها کافی است یک یا چند قطعه از مین برد را تعویض کنید تا مشکل رفع شود. میزان خرابی و تعداد قطعات، هزینه تعمیر تلویزیون جی پلاس را تعیین خواهد کرد.

علت خراب شدن صدای تلویزیون Gplus چیست؟

علت قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس؛ تغییر تنظیمات صوتی

گاهی قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس در اثر بهم خوردن تنظیمات صوتی دستگاه رخ می‌دهد. این تغییرات به هر دلیلی مانند متصل کردن یک دستگاه جدید به تلویزیون می‌تواند ایجاد گردد. حتی گاهی در اثر نا آشنا بودن به زبان غیرفارسی، یک گزینه را ناخواسته تغییر داده و باعث بروز اختلال خواهید شد.

برای این که بتوانید مشکل قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس را برطرف کنید، باید ابتدا زبان دستگاه را به فارسی برگردانید. سپس به قسمت تنظیمات تلویزیون رفته و منوی مربوط به صدا را باز کنید. اگر نمی‌دانید چه تغییراتی در آن ایجاد شده است، ابتدا آن را به تنظیمات پیش فرض (Default) برگردانید. معمولا اگر باگ یا تنظیمات ناخواسته‌ای وجود داشته باشد، با این روش برطرف شده و صدا پخش خواهد شد. در صورتی که قطعی صدا برطرف گردید، تنظیمات دلخواه خود را بر روی صدای تلویزیون پیاده‌سازی کنید.

بازیابی مجدد کانال‌ها برای رفع مشکل قطعی صدا

قطع شدن صدای تلویزیون Gplus می‌تواند در اثر یک به روزرسانی داخلی یا بهم خوردن تنظیمات کانال‌ها رخ دهد. گاهی برای این که مشکل قطعی صدای تلویزیون برطرف شود، کافی است یک بار دیگر کانال‌های تلویزیون را دریافت کنید. معمولا اگر گیرنده دیجیتال مشکلی نداشته باشد، تمامی کانال‌ها مجددا دریافت و تنظیم می‌شوند.

رفع مشکل قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس

در نهایت صدای شبکه‌های تلویزیون به بهترین شکل پخش خواهد شد. اما اگر باز هم مشکل قطعی صدا وجود داشته باشد، باید عوامل دیگر را مورد بررسی قرار داد. مراجعه به یک کارشناس یا تکنسین برای عیب یابی صدای تلویزیون بهترین راهکار خواهد بود.

مطالعه پیشنهادی: حالت ایمن در تلویزیون جی‌پلاس چیست؟

نتیجه گیری

قطع شدن صدای تلویزیون جی پلاس به دلایل متعددی می‌تواند رخ دهد. بهم خوردن تنظیمات صوتی تلویزیون، خرابی بلندگوها، اختلال عملکرد در مین برد، خراب شدن سوکت‌های متصل به دستگاه و بهم خوردن تنظیم کانال‌های تلویزیون، از جمله این دلایل هستند. اگر صدای تلویزیون در حالت Mute نباشد، باید مشکلات جدی‌تر مورد بررسی قرار گیرند.

استفاده از یک هدفون کمک می‌کند تا سلامت بلندگوها و سوکت‌های متصل به تلویزیون بررسی شود. اما برای بررسی وضعیت مین برد باید حتما از یک تکنسین یا کارشناس کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *