طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک

طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک

اگر کمی با انواع ماشین لباسشویی آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که ماشین‌های اتوماتیک دارای برنامه‌های شست و شوی اختصاصی هستند، که شستشوی لباس‌ها را در دمای مشخصی انجام می‌دهند. طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک، تقریبا برای همه مدل‌ها یکسان است! در واقع، مصرف‌کننده باید ابتدا لباس‌ها را دسته‌بندی کرده، و لباس‌های هم نوع (از نظر جنس و رنگ) را در داخل ماشین بریزد؛ سپس با ریختن پودر شوینده یا مایع لباسشویی در داخل محفظه و انتخاب برنامه شست و شوی مناسب، ماشین را روشن کند.

هنگام استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک، باید دقت کنید که لباس‌های با جنس ظریف و زمخت، به صورت همزمان در ماشین شسته نشوند. همچنین، بهتر است لباس‌های تیره و روشن را از یکدیگر جدا کنید، تا احتمال پس دادن رنگ بین آن‌ها به حداقل برسد. در ادامه این مطلب، نکاتی را درباره نحوه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک شرح خواهیم داد.

مراحل شستن لباس‌ها با ماشین لباسشویی اتوماتیک

انواع ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، از هر مدل و برندی، دارای برنامه‌های شستشوی خاصی هستند، که دمای آب و تعداد دور ماشین را در هنگام شستشوی لباس، مشخص می‌کنند! بسته به اینکه لباس‌ها، ظریف، زمستانه یا پرده و پتو باشند، نوع برنامه شست و شو می‌تواند تغییر کند. اما برای شستن هر نوع لباسی، باید اصولی را رعایت کرد تا کمترین آسیب، به محتوای ماشین لباسشویی وارد شود. در ادامه، مراحل و طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک را توضیح می‌دهیم.

مراحل شستن لباس‌ها در ماشین لباسشویی اتوماتیک

ویژگی‌های هر لباس را بررسی کنید

انواع لباس‌ها با جنس‌های مختلف، شرایط شست و شو و نگهداری متفاوتی دارند؛ این مساله به طور خاص، برای لباس‌های پشمی یا حریر و ظریف اهمیت ویژه‌ای دارد. هر نوع پارچه، باید با آب در دمای مشخصی شستشو داده شود. همچنین، ممکن است برخی از لباس‌ها به مایع سفید‌کننده نیاز داشته باشند؛ در حالی که این نوع ماده شوینده، می‌تواند به برخی دیگر از لباس‌ها آسیب برساند.

دسته‌بندی لباس‌ها بر اساس رنگ و جنس

برای آنکه آسیب به لباس‌های مختلف به حداقل برسد، باید حتما آن‌ها را دسته‌بندی کنید. لباس‌های ظریف را با یکدیگر و جدا از لباس‌های زمستانه یا پشمی بشویید. همچنین، لازم است تمام لباس‌های رنگی را جدا از لباس‌های تیره گذاشته، و به صورت جداگانه در ماشین لباسشویی بریزید؛ در غیر این صورت، امکان رنگ پس دادن لباس‌ها به یکدیگر وجود دارد. از طرفی این امکان وجود دارد که در اثر شستشوی لباس‌های رنگی با لباس‌های تیره، پارچه‌های رنگ روشن، کدر گردند.

ریختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی؛ متناسب با حجم ماشین

یکی از نکات مهم در طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک، انتخاب حجم لباس مناسب است. در اصل، بسته به اینکه حجم دیگ ماشین شما چقدر باشد، باید لباس کافی در آن بریزید. در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، درباره حجم هر مدل و تناسب آن با جمعیت خانواده، توضیحات کاملی را ارائه داده‌ایم.

مقدار لباس‌ها نباید بیشتر از حجم یا خیلی کمتر از آن باشد؛ اگر حجم لباس‌ها زیاد شود، پس از خیس و سنگین شدن آن‌ها، فشار اضافی به دیگ ماشین وارد شده و به آن آسیب می‌زند! از طرفی، حجم لباس خیلی کم، باعث لرزش اضافی و افزایش مصرف انرژی و پودر شوینده می‌شود. بهترین حالت این است، که تا نصف حجم دیگ را با لباس پر کنید.

مایع لباسشویی یا پودر شوینده را در محفظه ماشین بریزید

در این مرحله، باید مایع لباسشویی و یا پودر شوینده مخصوص ماشین را درون محفظه آن بریزید. دقت کنید که به هیچ عنوان، از پودر دستی برای ماشین لباسشویی اتوماتیک استفاده نکنید؛ زیرا کف زیاد آن، باعث افزایش رسوب در لاستیک و دیواره‌های لباسشویی شده، و در طولانی مدت به آن آسیب می‌زند.

مایع لباسشویی یا پودر شوینده را در محفظه ماشین بریزید

همچنین مقدار پودر شوینده و مایع لباسشویی، باید به اندازه کافی باشد؛ استفاده بیش از حد از این گونه مواد نیز، می‌تواند باعث ایجاد رسوب گردد. اگر لباس‌های شما به نرم‌کننده نیاز دارند، می‌توانید مقدار متناسبی از نرم‌کننده را در جای مخصوص محفظه بریزید، تا در حین شست و شو و آبکشی، از آن استفاده شود!

انتخاب بهترین برنامه شست و شو

مهم‌ترین نکته در طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک این است، که بدانید برای هر نوع لباس، از چه برنامه شستشویی استفاده کنید. برای این موضوع، می‌توانید دفترچه راهنمای ماشین را مطالعه کرده و جزئیات آن را در نظر بگیرید. برای مثال، لباس ظریفی که نهایتا می‌تواند دمای ۳۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند، نباید در آب داغ شسته و آبکشی گردد. در غیر این صورت به بافت پارچه آسیب وارد می‌شود، و رنگ آن تغییر می‌کند! هر چه تناسب برنامه انتخابی با جنس و نوع پارچه لباس‌ها بیشتر باشد، احتمال آسیب به لباس کمتر خواهد بود.

در هر برنامه اختصاصی، تعداد دور درام ماشین لباسشویی و همچنین، سرعت و مدت زمان شست و شوی لباس‌ها مشخص است؛ به طوری که شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، برنامه‌های طولانی مدت یا کوتاه مدتی که با دما و تعداد دور خاص، لباس‌ها را می‌شویند، انتخاب نمایید.

روشن کردن ماشین لباسشویی

پس از انجام همه این مراحل، حال باید دکمه استارت روی پنل ماشین لباسشویی اتوماتیک را فشار دهید. از این لحظه، بر اساس تنظیماتی که به دستگاه داده‌اید، شستشوی لباس‌ها آغاز می‌شود. با اتمام زمان شستشو و خشک کردن کامل لباس‌ها، ماشین خاموش شده و شما می‌توانید آن‌ها را از ماشین خارج کنید. در نهایت، بهتر است لباس‌های آبگیری و خشک شده را در هوای آزاد، روی رخت‌آویز بیندازید تا رطوبت باقیمانده آن برطرف شود.

آیا امکان شستشوی پتو در ماشین لباسشویی اتوماتیک وجود دارد؟!

با اینکه شستشوی لباس‌ها با ماشین اتوماتیک، باعث راحتی اعضای خانواده می‌شود، اما دقت کنید که هر نوع لباسی را نمی‌توان با ماشین‌های اتوماتیک شست! در واقع، بخشی از مراقبت‌های مربوط به طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک، به نگهداری از آن مربوط است. همان طور که می‌دانید، ظرفیت دیگ انواع ماشین با یکدیگر متفاوت هستند، و باید متناسب با ظرفیت دیگ، حجم لباس را انتخاب نمود. از طرفی، لباس‌ها پس از جذب آب، سنگین شده و فشار بیشتری بر دیگ یا درام ماشین لباسشویی وارد می‌آورند.

آیا امکان شستشوی پتو در ماشین لباسشویی اتوماتیک وجود دارد؟!

پتو، پرده و مانند آن‌ها، به دلیل جنس خاصی که دارند، حجم زیادی از آب را به خود جذب می‌کنند؛ بنابراین، پس از قرار گرفتن در ماشین لباسشویی، وزن زیادی پیدا کرده و ممکن است باعث آسیب به آن گردند! پس بهتر است قبل از شستن پتو با ماشین لباسشویی، ابتدا حتما دفترچه آن را مطالعه کنید، تا از امکان شستن آن مطمئن شوید. ضمن اینکه در صورت امکان، شستن آن را به خشکشویی خارج از منزل بسپارید، تا احتمال هر گونه آسیب به ماشین لباسشویی را از بین ببرید.

پس از شست و شوی لباس‌ها چه کنیم؟

غیر از طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک، باید نکاتی را نیز درباره تمیز نگه داشتن آن رعایت کنیم. مهم‌ترین کار برای تمیز کردن ماشین لباسشویی این است، که پس از اتمام شست و شو و خارج کردن لباس‌ها، داخل دیگ را با یک دستمال، خشک کنیم. همچنین، رطوبت جمع شده در اطراف لاستیک ماشین، باید خشک گردد تا از ایجاد کپک و رسوب اضافی در اطراف آن، جلوگیری به عمل آید. هر چند وقت یکبار نیز می‌توانید از روش‌های تمیز کردن ماشین لباسشویی، بهره گرفته و آن را ضدعفونی و جرم‌گیری نمایید.

در صورتی که طریقه استفاده از ماشین لباسشویی اتوماتیک را به درستی بدانیم

هم و شست و شوی لباس‌ها، با کیفیت بهتری انجام می‌گیرد، و هم امکان آسیب به دستگاه به حداقل می‌رسد؛ بنابراین بهتر است حتما دفترچه راهنمای محصول را قبل از استفاده از آن، به طور کامل و دقیق مطالعه کنید. همچنین، درباره ماشین‌های لباسشویی جی پلاس، می‌توانید با کارشناسان این شرکت صحبت کرده و راهنمایی‌های لازم را از آن‌ها دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین آموزش های جی پلاس

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

کولرگازی اینورتر، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که با استفاده از تکنولوژی اینورتر، مصرف انرژی را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این کولرها

تفاوت کولر گازی گری با گرین

تفاوت کولر گازی گری با گرین

انتخاب یک کولر گازی مناسب برای خانه یا محل کار می‌تواند یکی از تصمیمات مهم در داشتن راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی باشد.

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

یکی از مشکلات رایج مصرف‌کنندگان کولر گازی در فصول گرم سال، کاهش پرتاب باد و کارایی دستگاه است. این مشکل می‌تواند، باعث نارضایتی و کاهش