چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

چطور لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

مرطوب بودن محیط ماشین لباسشویی و همچنین، باقی ماندن رطوبت پس از شستشوی لباس‌ها، باعث می‌شود تا لاستیک ماشین به تدریج جرم گرفته و سیاه گردد! از این رو، تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی، یکی از مشکلاتی است که بانوان خانه‌دار با آن مواجه می‌شوند. روش‌های متنوعی وجود دارند که می‌توان به کمک آن‌ها، لاستیک انواع ماشین لباسشویی را تمیز کنیم و طول عمر آن را افزایش دهیم.

در حالت کلی، پاک کردن محیط ماشین لباسشویی با دستمال خشک، بلافاصله پس از اتمام شست و شو، می‌تواند از بروز جرم، کپک و لکه‌های سیاه در ماشین لباسشویی، جلوگیری کند؛ اما اگر به هر دلیلی، این گونه موارد به وجود آمدند، می‌توان از طریق ترکیب مایع سفید‌کننده با آب یا ترکیب سرکه سفید با آب، برای تمیز کردن لاستیک و محیط ماشین استفاده نمود.

مطالعه پیشنهادی: معرفی انواع ماشین لباسشویی

چرا تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی مهم است؟

ماندن رطوبت در هر محیطی، می‌تواند منجر به بروز قارچ و کپک شود. با توجه به اینکه محیط لباسشویی، برای شست و شو و رفع آلودگی‌ها به کار می‌رود، بنابراین طبیعی است که امکان تجمع رطوبت و گاها میکروب، وجود داشته باشد. از طرفی، تاریکی محیط لباسشویی باعث می‌شود تا رشد کپک‌ها و باکتری‌ها، سریع‌تر و راحت‌تر انجام گیرد. بنابراین، لازم است تمیز نگه داشتن و تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی را در اولویت قرار داده، و هر گونه آلودگی شامل لکه، کپک و قارچ را از روی آن برطرف کنید.

اهمیت تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

هنگامی که با گذشت زمان، رشد باکتری‌ها در محیط ماشین و دور لاستیک آن، افزایش یابد، ‌لکه‌های سیاه رنگی به وجود می‌آیند، که می‌توانند حتی به لباس‌های در حال شست و شو نیز منتقل شوند! این مساله، می‌تواند سلامت اعضای خانواده را به خطر اندازد؛ زیرا پوشیدن لباس‌های آلوده به قارچ و کپک، باعث بروز حساسیت‌های پوستی خواهد شد! مخصوصا اگر لباس‌های کودکان خانواده نیز همراه با لباس‌های سایر افراد، در ماشین لباسشویی شسته شوند، تجمع میکروب می‌تواند عوارض جدی در پی داشته باشد.

بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن لاستیک لباسشویی، می‌توان از سرکه سفید یا مایع سفید‌کننده استفاده کرد. در مواردی که تجمع انواع آلودگی و کپک، باعث بدبو شدن محیط لباسشویی شده است، باید از مقداری جوش شیرین نیز استفاده نمود، تا محیط به طور کامل ضدعفونی گردد.

روش اول تمیز کردن ماشین لباسشویی

در روش اول، لازم است ابتدا مقداری مایع سفید‌کننده را با آب ترکیب کرده، و در داخل ماشین بریزید. دقت کنید که لباس یا پودر لباسشویی نباید در داخل ماشین باشد. همچنین، مقدار مایع سفید‌کننده نیز باید متناسب با اندازه ماشین تعیین شود. برای مثال، اگر ظرفیت لباسشویی شما متوسط باشد، ریختن یک فنجان پر از مایع سفید‌کننده در داخل ماشین لباسشویی کافی است.

پس از آن، ماشین را باید بدون لباس روشن نمود، تا ترکیب آب ژاول، به نقاط مختلف ماشین و لاستیک آن برسد و در نهایت آبکشی شود.

احتیاط: مصرف بیش از حد مایع سفید‌کننده، باعث آسیب به قسمت‌های مختلف ماشین و لاستیک آن می‌شود. بنابراین، عمل تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی با محلول آب ژاول را باید به صورت محدود و یک تا دو بار در سال انجام دهید. اما در حالت عادی می‌توانید محلول آب و سرکه سفید را جایگزین آب ژاول کرده، و هر چند هفته یک بار، فرایند یاد شده را تکرار نمایید؛ بدون آن که آسیبی به ماشین و لاستیک آن وارد شود.

روش دوم برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

اگر می‌خواهید سیاهی‌ها و لکه‌های باقیمانده بر روی لاستیک لباسشویی را تمیز کنید، می‌توانید ترکیب آب و سرکه یا آب با مایع سفید‌کننده را بر روی لاستیک بپاشید. برای این کار به یک اسپری و بطری نیاز دارید، تا بتوانید به راحتی محلول یاد شده را بر روی لاستیک پخش کنید.

پس از اینکه لاستیک لباسشویی، آغشته به محلول آب ژاول شد، کمی صبر کنید تا عمل ضدعفونی و پاکسازی آن انجام گیرد. به جای اسپری کردن محلول، می‌توانید یک دستمال یا اسفنج را به آن آغشته کرده، و لاستیک را با آن تمیز کنید. در نهایت، با کمک یک دستمال مرطوب و تمیز، محلول ضدعفونی‌کننده را از روی لاستیک تمیز کرده و با یک دستمال خشک، رطوبت آن را بگیرید.

نحوه تمیز کردن لاستیک درب لباسشویی

گاهی پس از استفاده از روش اول، یعنی روشن کردن ماشین لباسشویی بدون لباس، و شستشوی محیط داخل آن با محلول ضدعفونی‌کننده، بهتر است این مرحله را نیز انجام دهید. در این صورت، حتی اگر آلودگی‌هایی از مرحله قبل باقی مانده باشند، در این مرحله، به طور کامل برطرف می‌گردند.

برای تمیز ماندن لاستیک ماشین لباسشویی چه کنیم؟

غیر از اینکه تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی، به صورت دوره‌ای، می‌تواند مانع از جذب آلودگی و تجمع قارچ و باکتری شود، رعایت برخی اصول بهداشتی کمک می‌کند تا احتمال بروز لکه‌های سیاه بر روی لاستیک، و ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی، به حداقل برسد. در ادامه، به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم:

  • بهتر است پس از اتمام شستشوی لباس‌ها، با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک، محیط داخلی ماشین لباسشویی را خشک کنید. همچنین، آب و رطوبت جمع شده در اطراف لاستیک ماشین لباسشویی را خشک نمایید، تا امکان ایجاد کپک از بین برود.
  • پس از خارج کردن لباس‌های شسته شده از ماشین، کمی درب آن را باز بگذارید، تا ورود و خروج هوا به داخل ماشین، به خشک کردن محیط داخلی لباسشویی کمک کند.
  • تا حد امکان، مصرف مایع سفید‌کننده در ماشین لباسشویی را به حداقل برسانید؛ زیرا ممکن است این محلول، آسیب‌های جدی به لاستیک وارد کرده و نیاز به تعویض آن را ضروری سازد.
  • در صورتی که لاستیک ماشین لباسشویی، در بازه‌های زمانی کوتاه، دچار جرم و لکه‌های سیاه می‌شود، احتمالا پودر شوینده یا نرم کننده‌ای که استفاده می‌کنید، عامل آن خواهد بود. با اینکه این مساله طبیعی است، اما اگر به صورت پی‌در‌پی ناچار به تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی هستید، بهتر است شوینده یا نرم‌کننده خود را تغییر دهید.
  • در صورتی که آب ماشین لباسشویی به طور کامل تخلیه نمی‌شود، حتما مشکل را بررسی و برطرف کنید؛ زیرا این مشکل، می‌تواند عامل ایجاد جرم کپک و لکه‌های سیاه بر روی لاستیک لباسشویی شود.
  • تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی را جدی بگیرید؛ بهترین زمان برای این کار، هر دو تا سه ماه یک بار است. با این حال، بنا بر میزان استفاده از ماشین لباسشویی، می‌توانید فرایند پاکسازی محیط و لاستیک را تکرار کنید. در صورتی که لباس کودک خود را نیز در ماشین می‌شویید، ضدعفونی کردن محیط آن را جدی بگیرید و هر یک ماه یک بار انجام دهید! در حالت کلی، همه چیز بستگی به میزان ایجاد جرم یا لکه‌های سیاه روی لاستیک دارد.

علل ایجاد کپک روی لاستیک ماشین لباسشویی چیست؟

هنگامی که رطوبت موجود در ماشین لباسشویی، پس از هر بار شست و شو، خشک نشود و یا آب ماشین به هر دلیلی تخلیه نگردد، شرایط برای رشد قارچ و باکتری و ایجاد کپک فراهم می‌شود. از طرفی، مقدار پودر یا مایع شوینده‌ای که در داخل محفظه پودر ریخته می‌شود، نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. استفاده از پودر اضافی، می‌تواند عامل ایجاد کپک روی لاستیک ماشین لباسشویی شود.

تمیز کردن کپک لاستیک لباسشویی

برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی از کپک‌ها، می‌توانید ابتدا آن را با دست گرفته و از جای آن خارج کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا امکان پاکسازی همه نقاط لاستیک فراهم شده و به طور کامل، تمیز و ضدعفونی گردد. در مرحله بعد، مقداری آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کرده، و همه قسمت‌های لاستیک را در آن شستشو دهید. بهتر است از آب گرم استفاده کنید تا تمیز کردن آن راحت‌تر باشد.

مراحل تمیز کردن کپک لاستیک لباسشویی

پس از آنکه از تمیز شدن لاستیک و برطرف شدن کپک‌ها مطمئن شدید، می‌توانید با کمک یک دستمال تمیز، رطوبت آن را گرفته و کاملا خشک نمایید. البته اگر عجله‌ای ندارید، می‌توانید اجازه دهید تا لاستیک در هوای آزاد خشک گردد؛ در نهایت، لاستیک را مجددا در جای خود نصب کنید.

نتیجه گیری

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید حتما به آن اهمیت دهید؛ در غیر این صورت، ایجاد کپک و رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، منجر به ابتلای اعضای خانواده و مخصوصا کودکان، به بیماری‌های پوستی خواهد شد. شست و شوی محیط داخلی ماشین لباسشویی با محلول آب و سفید‌کننده یا آب و سرکه، بهترین روش برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن لباسشویی خواهد بود. این محلول‌ها را می‌توانید بر روی لاستیک درب لباسشویی نیز اسپری و سپس پاک کنید، تا کپک‌ها و لکه‌های روی آن برطرف شوند.

اطلاعات مربوط به تمیز کردن لاستیک درب لباسشویی را می‌توانید در حین خرید محصول، از فروشنده سوال کنید. کارشناسان شرکت، می‌توانند در حین ارائه راهنمای خرید ماشین لباسشویی، این گونه نکات را نیز به شما آموزش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین آموزش های جی پلاس

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

نظرات درمورد کولر گازی اینورتر

کولرگازی اینورتر، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که با استفاده از تکنولوژی اینورتر، مصرف انرژی را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این کولرها

تفاوت کولر گازی گری با گرین

تفاوت کولر گازی گری با گرین

انتخاب یک کولر گازی مناسب برای خانه یا محل کار می‌تواند یکی از تصمیمات مهم در داشتن راحتی بیشتر و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی باشد.

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

نحوه افزایش پرتاب باد کولر گازی

یکی از مشکلات رایج مصرف‌کنندگان کولر گازی در فصول گرم سال، کاهش پرتاب باد و کارایی دستگاه است. این مشکل می‌تواند، باعث نارضایتی و کاهش