نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟ | راهنمای مرحله به مرحله

هر محیط مرطوبی، صرف نظر از اینکه برای چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند شرایط رشد میکروب و قارچ را فراهم کند! ماشین لباسشویی، دستگاهی است که هم محیط مرطوب دارد، و هم به طور مستقیم با میکروب‌ها و عوامل آلوده‌کننده موجود در لباس‌ها، در ارتباط است؛ بنابراین، از هر نظر پتانسیل آلودگی و ایجاد کپک و رسوب را خواهد داشت. بر همین اساس، باید یاد بگیریم که چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم. در واقع، تمیز کردن ماشین لباسشویی، باید به عنوان یک روتین منظم در بازه‌های زمانی مشخص، مورد توجه قرار گیرد.

معمولا در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، که از کارشناسان هر شرکت دریافت می‌کنید، نکاتی درباره تمیز نگه داشتن دیگ و بدنه آن، به خریداران آموزش داده می‌شود. با این حال، انجام برخی اقدامات تکمیلی، می‌تواند به تمیزی هر چه بیشتر محیط ماشین‌های لباسشویی کمک کند. برای مثال، اگر ترکیب سرکه و جوش شیرین با آب را در دیگ لباسشویی بریزید و ماشین را روشن کنید، انواع میکروب، رسوب و عوامل آلوده‌کننده، از داخل آن تمیز می‌شوند.

تمیز کردن لاستیک لباسشویی نیز اهمیت دارد؛ زیرا تجمع عوامل آلوده‌کننده در آن، باعث بوی بد ماشین و جذب آلودگی‌ها در لباس‌ها می‌شود، که در نهایت، منجر به حساسیت‌های پوستی خواهد شد.

مواد مناسب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای اینکه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم، باید ترکیبات ضدعفونی‌کننده و جرمگیر را به کار ببریم. بهترین کار، استفاده از ترکیباتی است که در خانه در دسترس هستند؛ برای مثال، ترکیب سفید‌کننده با آب (شامل ۵۰ درصد وایتکس و ۵۰ درصد آب)، یکی از بهترین ترکیباتی است که می‌توانید برای ضدعفونی کردن دیگ ماشین، از آن استفاده کنید. البته معمولا استفاده از آب ژاول، برای تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی و دیگ آن، توصیه نمی‌شود؛ زیرا تکرار این فرایند، می‌تواند باعث آسیب به ماشین شود. از این رو، این ترکیب را در بازه‌های زمانی طولانی (یک تا دو بار در سال)، می‌توان به کار برد.

مواد مناسب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

ترکیب بدون ضرر دیگری که از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در داخل محیط دستگاه، جلوگیری به عمل می‌آورد، ترکیب آب، سرکه و جوش شیرین خواهد بود. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی، باید یک پیمانه سرکه و یک پیمانه جوش شیرین را در داخل محفظه پودر ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک بریزید، و ماشین را روشن کنید. این ترکیب، همراه با آب گرم با دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه، می‌تواند به خوبی محیط داخل لباسشویی را رسوب زدایی، جرم‌گیری و خوشبو کند.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی اتوماتیک

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی اتوماتیک درب از جلو، باید تمامی قسمت‌ها شامل محفظه پودر، فیلتر پایین و دیگ ماشین را شستشو داده و ضدعفونی کنید. بر همین اساس، ابتدا محفظه پودر را خارج کرده و تمام قسمت‌های آن را شست و شو دهید. برای این کار، می‌توانید با محلول آب و پودر و یک برس کوچک، تمام قسمت‌های آن را جرم زدایی نمایید.

در مرحله بعد، فیلتر پایین لباسشویی، که محلی برای جمع آوری پرزهای اضافی لباس، یا مواردی مانند دکمه و مانند آن است را از جای خود خارج کنید. قبل از آن، یک ظرف یا دستمال در زیر ورودی آن قرار دهید، تا آب‌های اضافی خارج گردند. با کمک محلول آب و پودر یا آب و سفید‌کننده، داخل محفظه را تمیز و ضدعفونی کنید. توجه داشته باشید که باقی ماندن آب اضافی و رطوبت در این قسمت، می‌تواند باعث بوی بد و ایجاد کپک شود. بنابراین، هم خود فیلتر و هم داخل محفظه آن را به طور کامل، تمیز و ضدعفونی نمایید.

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

بسیاری از افراد می‌پرسند، که لاستیک ماشین لباسشویی را چگونه تمیز کنیم؟ برای این کار، می‌توانید از ترکیب سرکه با آب و یک اسفنج استفاده کنید. همچنین، مخلوط آب ژاول به ضدعفونی کردن لاستیک لباسشویی کمک می‌کند! البته اگر دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را مطالعه کنید، احتمالا استفاده از آب و ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن آن ممنوع است؛ بنابراین، قبل از اقدام برای شستشو و رسوب زدایی ماشین، این مساله را حتما بررسی کنید.

برای تمیز کردن ماشین، مقداری از محلول‌های یاد شده را بر روی لاستیک ریخته و چند ساعتی صبر کنید، تا تمام رسوب‌ها، میکروب‌ها و کپک‌های ایجاد شده، برطرف شوند. سپس با یک اسفنج آغشته به آب و سرکه، لاستیک را تمیز کرده و در نهایت، با دستمال مرطوب پاک کنید. مدت زمانی که برای رسوب زدایی لاستیک مصرف می‌شود، به میزان آلودگی‌های آن بستگی دارد. هر چه از آخرین باری که ماشین را تمیز کرده‌اید، زمان بیشتری بگذرد، تمیز کردن لاستیک آن، مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

تمیز کردن ماشین‌های لباسشویی درب از بالا

میکروب‌ها و قارچ‌هایی که در محیط ماشین وجود دارند، باید حتما با آب داغ و ترکیب پاک‌کننده، برطرف شوند؛ زیرا آب سرد نمی‌تواند آن‌ها را از بین ببرد. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا، تنظیمات ماشین را در حالتی قرار دهید، که تمام محفظه ماشین پر از آب داغ شود. سپس یک پیمانه سرکه و یک پیمانه جوش شیرین را در داخل ماشین ریخته و آن را روشن کنید!

تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا

اجازه دهید تا چند دقیقه‌ای ماشین لباسشویی درب از بالا، با این ترکیب کار کرده و رسوب زدایی شود. ترکیب آب و سرکه و جوش شیرین، هم باعث از بین رفتن عوامل آلوده‌کننده، مانند میکروب‌ها و کپک‌ها می‌شود و هم رسوب‌های داخل لباسشویی را برطرف می‌کند. ضمن اینکه با رفع آلودگی‌های ناشی از شست و شوی لباس‌های کثیف، محفظه لباسشویی خوشبو و تمیز خواهد شد.

تمیز کردن بیرون ماشین‌های لباسشویی

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از بیرون نیز می‌توانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید، تا همه قسمت‌های بیرونی ماشین، تمیز و ضدعفونی شوند. اما رایج‌ترین نوع پاک کننده‌ای که برای این کار استفاده می‌شود، اسپری مرکبات است، که اسانس‌های لیمو و پرتقال در آن‌ها به کار می‌رود. شما می‌توانید این اسپری‌ها را به صورت آماده، از بیرون خریداری کرده و با کمک یک اسفنج یا دستمال، بدنه ماشین را با آن‌ها پاک کنید.

رفع بوی بد ماشین‌های لباسشویی

بخشی از فرایند تمیز کردن ماشین لباسشویی، به گند زدایی و رفع بوی بد ماشین، مربوط است. در حالت کلی، تجمع رطوبت باعث ایجاد قارچ و کپک می‌شود، که این مساله خود عامل بوی بد لباسشویی خواهد بود. از طرفی، انواع میکروب و آلودگی‌های ناشی از شستن لباس‌ها، که در ‌درزها و حفره‌های داخل ماشین جمع می‌شوند، می‌توانند منجر به بوی بد ماشین گردند. به این ترتیب، باید از طریق ضدعفونی کردن همه قسمت‌های ماشین، عوامل آلودگی را برطرف کرده و کپک‌های ایجاد شده را پاک کنید، تا بوی بد آن برطرف شود.

چه کنیم تا لباسشویی بو نگیرد؟

با تمیز کردن ماشین لباسشویی، به راحتی می‌توان محفظه داخل ماشین را خوشبو و تمیز نمود. با این حال، رعایت بعضی نکات بهداشتی، به شما کمک می‌کند تا از ایجاد بوی بد یا کپک در محیط ماشین یا در اطراف لاستیک آن، جلوگیری کنید. از جمله مراقبت‌های بهداشتی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خشک شدن رطوبت داخل ماشین، از ایجاد بوی بد جلوگیری می‌کند؛ بنابراین، اگر این امکان برای شما وجود دارد، پس از هر بار شستشوی لباس‌ها، داخل محفظه را خشک کرده و درب آن را باز بگذارید تا هوا در آن جریان یابد.
  • از پودرها و مایع‌های لباسشویی مخصوص ماشین استفاده کنید؛ نه پودرهای دستی!
  • شوینده‌ها را به اندازه کافی در داخل محفظه پودر بریزید؛ پودر یا شوینده اضافی، مقدار رسوب در محفظه را افزایش می‌دهد.
  • هنگامی که شستشوی لباس‌ها به پایان می‌رسد، لاستیک ماشین و درب ورودی آن را خشک کنید.

روش‌های پیشگیری از بو گرفتن ماشین لباسشویی

با این اقدامات می‌توانید، انواع ماشین لباسشویی را تمیز نگه داشته، و از تجمع آلودگی‌ها در آن‌ها پیشگیری کنید. مسلما تمیز نگه داشتن لاستیک و همچنین، جلوگیری از تجمع رسوبات در محفظه پودر و فیلتر ماشین، به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند. هنگام خرید انواع ماشین لباسشویی جی پلاس، یا هر برند دیگر، می‌توانید اطلاعات و راهنمای‌های لازم را درباره روش‌های تمیز کردن ماشین‌های لباسشویی، از کارشناسان شرکت دریافت کنید.

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

باید از ترکیب مواد رسوب زدا با آب، استفاده کنید. ترکیب سرکه و جوش شیرین با آب، بی‌ضررترین ترکیب برای جرم‌گیری و گند زدایی ماشین است. این محلول را می‌توان برای محفظه پودر، فیلتر پایین و دیگ ماشین‌های لباسشویی استفاده کرد. برای برخی از ماشین‌های لباسشویی، می‌توان محلول آب ژاول را نیز به کار برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *